קטגוריות
רפואת שיניים

דוקטור דנה תדמור על השתלות שיניים בעידן החדש

כפי שקורה עם כל טכנולוגיה חדשה, גם בתחום השתלות שיניים, ניתן לזהות תהליך של חלחול הטכנולוגיה מהמאמצים הראשונים, בדרך כלל אוכלוסייה חזקה ובעלת אמצעים, אל כלל האוכלוסייה. על תהליך זה אחראים כמה גורמים, ובראשם התפשטות השירות בקרב כמה שיותר רופאי שיניים, באופן שיוצר תחרות בריאה. יחד עם זאת, המצב הנוכחי בו כל אדם יכול ליהנות מפה חדש לחלוטין, לא היה יכול להתקיים ללא הפיתוחים הטכנולוגיים, שאפשרו להפוך את התהליך לכל כך פשוט, ולכזה שניתן להתאים אותו לכל מטופל על פי המאפיינים הספציפיים של מצבו הרפואי. על שלל הטיפולים החדשניים והפתרונות הטכנולוגיים הקיימים, מספרת ד”ר דנה תדמור, רופאת שיניים מומחית.

פתרונות להנגשת טיפול השתלת שיניים לכל מטופל

השתלת שיניים היא פרוצדורה המבוססת על הקונספט של קיבוע שתל דנטלי אל עצם הלסת, וקיבוע כתר חרסינה על גבי השתל עצמו. במקרים רבים, כפי שמסבירה ד”ר תדמור, מגיע המטופל במצב של חוסר עצם. חוסר זה יכול להיגרם כתוצאה מחוסר בשיניים, מחלות חניכיים, ניתוחים, מחלות רקע שונות כמו גידולים סרטניים וכדומה. בהיעדר מסת העצם הנדרשת, לא ניתן למעשה לקבע אליה שתל.

הפתרונות הקיימים כיום, כוללים השתלת עצם המבוצעת בלסת התחתונה, הרמת סינוס שהיא למעשה השתלת עצם בלסת העליונה, וייחודה נובע בגלל קרבתה לחללי הסינוס שבפנים, וכן פרוצדורות כוללות יותר, כמו השתלת שתלים זיגומטיים אל עצם הלחי, כתחליף לעצם הלסת החסרה, או השתלה All on 4 שמאפשרת לבסס שורת שיניים שלמה על ארבעה או שישה שתלים הממוקמים בקדמת הלסת.

מחשוב תהליך השתלת השיניים

אחת ההתפתחויות החשובות ביותר בתחום השתלת השיניים, כפי שמספרת דנה תדמור, היא שילוב מערכות מחשוב בתהליכי ההשתלה. מערכות מחשוב אלה מסייעות במספר שלבים מכריעים של תהליך ההשתלה:

שלב התכנון – בשלב התכנון, מבוצעת למעשה הדמיית תלת מימד של פה המטופל. הדמיה זו מבוצעת באמצעות סריקת CT, ובאמצעות צילומי רנטגן מסוגים שונים, המיועדים כולם לספק תמונה מלאה ותלת מימדית של פה המטופל. הדמיה זו מספקת לרופא תמונה מלאה שעל גביה הוא יכול להציב שתלים וירטואליים על מנת לתכנן את ההליך בפועל.

סד כירורגי – הסד הכירורגי הוא פיתוח יוצא דופן, המאפשר לרופא להשיג רמה מקסימלית של דיוק בתהליך ההשתלה. על בסיס הדמיית התלת מימד שבוצעה, מתכנן המחשב סד כירורגי אותו מדפיס הרופא באמצעות מדפסת תלת מימד במקום. סד זה משמש את הרופא בביצוע הליך ההשתלה בפועל, בצורה הבאה: הרופא מניח את הסד על לסת המטופל, ולאורך הסד ממוקמים חורים המסמנים לרופא בדיוק רב, היכן עליו לקדוח, באיזו זווית, באיזה קוטר מקדח ועד לאיזה עומק. בצורה זו, כך דוקטור תדמור, מושגת רמה מקסימלית של דיוק בביצוע החדרת השתלים הדנטליים.

פתרונות פורצי דרך

כפי שהוזכר קודם לכן, בתוך עולם השתלות השיניים קיימים מספר טיפולים פורצי דרך, ובראשם שתלים זיגומטיים והשתלה All on 4. שתלים זיגומטיים מתאימים למטופלים בעלי חוסר עצם קיצוני, עד כדי כך שלא ניתן לעשות שימוש בעצם הלסת. במקרה כזה, נכנסים לשימוש השתלים הזיגומטיים, שתלים ארוכים באורך של 4-5 ס”מ, אותם מקבע הרופא אל עצם הלחי במקום עצם הלסת. השתלת All on 4 היא השתלה המבוססת על יצירת נקודת קיבוע מרכזית עבור שורת שיניים שלמה. נקודת קיבוע זו ממוקמת בקדמת הלסת, ומבוססת על 4,6 או 8 שתלים המיועדים לאחוז ולשאת בעומס של כל שורת השיניים בלסת.