קטגוריות
בריאות הנפש

פוריה קורן זילבר בחוות דעת על דימוי עצמי ובטחון עצמי

בטחון עצמי היא כנראה התכונה הנחשקת ביותר עבור כל בני האדם, ולא בכדי. כיצורים שבריריים מול הטבע הגדול, מורגל המוח שלנו לחשוב במונחים של פחד. חלק ניכר מההתנהגות שלנו מוכוונת ונובעת מהפחדים שלנו, וזה עובד בשני הכיוונים – אנחנו עושים דברים רבים כדרך התמודדות עם פחדים שונים, ואנחנו נמנעים מדברים אחרים בדיוק מאותה סיבה. על פי פוריה קורן זילבר, בטחון עצמי לא מונע מאיתנו את הפחד, אלא מאפשר לנו לפעול למרות ואף על פי הפחד, לעשות את מה שאנחנו רוצים או חושבים שצריך לעשות, על אף הפחד המלווה אותנו. לאורך זמן, ככל שאנחנו עושים זאת יותר, אנחנו מפתחים בתוכנו את האמונה שיושבת בבסיס הביטחון העצמי, האמונה שתמיד נמצא את הדרך להתמודד עם כל סיטואציה, מה שלאורך זמן מוריד גם את כמות הפחדים ואת השפעתם עלינו.

בטחון עצמי ודימוי עצמי הולכים יד ביד

מן הסתם, מסבירה פוריה קורן זילבר, בטחון עצמי הוא סטאטוס שהולך יד ביד עם דימוי עצמי. בעוד שבטחון עצמי הוא הבטחון שלנו ביכולת שלנו להתמודד עם הכל, הרי שדימוי עצמי הוא האופן בו אנו תופסים את עצמנו. כדי להאמין שיש לנו את היכולת להתמודד עם הכל, אנחנו חייבים לתפוס את עצמנו כבעלי יכולת, ואת זה ניתן לפרוט לאינספור סופרלטיבים: נאים, חכמים, זריזים, כישרוניים, חזקים וכן הלאה. העניין הוא, שזה עובד גם הפוך. כשאין לנו את בטחון עצמי, כנראה שגם הדימוי העצמי שלנו יהיה נמוך, וכשהדימוי העצמי שלנו הוא נמוך, גם הבטחון שלנו ביכולת שלנו להתמודד עם הכל, הוא נמוך. הבשורה הרעה היא, שמדובר למעשה במעגל קסמים שפועל בשני הכיוונים, למעלה או למטה. הבשורה הטובה היא, שכל נקודה במעגל הזה היא נקודת כניסה טובה שדרכה נוכל לשנות את כיוון הסיבוב של המעגל.

בטחון דרך דימוי ודימוי דרך בטחון

כדי להסביר את העניין, פונה פוריה קורן זילבר לגזרת המילים הפשוטות, ומסבירה: התמודדות עם פחדים היא משימה כמעט בלתי אפשרית עבור מרבית האנשים, ובלתי אפשרית לחלוטין עבור אנשים מסוימים, לפחות על פי תפיסתם. המשמעות היא שאנשים אלה יתקשו לבנות לעצמם בטחון עצמי באמצעות התמודדות מכוונת עם הפחדים שלהם. אלא שמעגל הקסמים שלנו מספק להם נקודת כניסה נוספת שבסופו של דבר, תסייע להם להגיע לאותה מטרה. אותם אנשים יכולים לעבוד על הדימוי העצמי שלהם, להתמקד בדברים החיוביים שבהם ובחייהם ולבנות לעצמם דברים חיוביים נוספים כדוגמת תחביב, מקצוע, ידע, עיסוק, הרגלים וכדומה. עם הזמן, ילך הדימוי העצמי וישתפר, ואיתו יעלה גם הבטחון של אותם אנשים ביכולת שלהם להתמודד עם החיים, שכן כאמור, אם אני תופס את עצמי כאדם חכם וחזק, זה לבטח יסייע לי בשלל הסיטואציות בהן אני נתקל בחיי.

איך עושים את זה? איך בונים בטחון עצמי ו/או דימוי עצמי?

בעולם העזרה העצמית (Self Help) יש אמת פשוטה שחייבים להבין, מסבירה פוריה קורן זילבר. הפעולות שעלינו לעשות הן ברורות, מובהקות וקלות לביצוע. הקושי הוא בקבלת ההחלטה לבצע אותן ולהישאר מודעים להחלטה הזאת לאורך זמן, כך שנוכל להתמיד בתהליך השיפור. המשמעות היא שדי פשוט להסביר כיצד בונים בטחון עצמי או דימוי עצמי, אבל ללא גורם חיצוני שמזכיר לנו את מה שצריך להזכיר לנו, ומניע אותנו להמשיך עוד ועוד, בסופו של דבר נמצא שאנחנו לא זזים לשום מקום, וזוהי בדיוק החוויה שחווים מרבית האנשים שמחפשים תשובות בספרות המקצועית. התשובה היא לא בספרות המקצועית, אלא בטיפול המקצועי.