קטגוריות
כירורגיה

ניתוח סינוסים

חללי הגולגולת שנמצאים בין הלסת בחלק התחתון ועד המצח בחלק העליון מכונים בעגה הרפואית והמקצועית “סינוסים”. התפקיד של חללי הסינוסים הוא לחמם את האוויר כאשר הוא נכנס אל הגוף ולפני שהוא מגיע לריאות, כמו גם להשתתף בתהליך יצירת הקול. בנוסף, כדאי לדעת שבתוך הסינוסים יש נוזל עדין וצמיגי שהתפקיד שלו הוא להגן על הרירית.

במצב תקין ובריא, הנוזל שנמצא בתוך הסינוסים עובר ומתנקז אל הלוע לפני שהוא נבלע. מנגד, בעיה בניקוז הנוזל מהסינוסים עלולה לגרום להתפתחות חסימה. אותה חסימה מקשה על התפקוד של הסינוסים, הופכת פלטפורמה להתפתחות של חיידקים וגורמת לסינוסיטיס.

מה עושים כדי לטפל בסינוסיטיס?

החדשות הטובות הן שניתן לעבור ניתוח סינוסים על מנת לטפל בבעיה. ניתוח סינוסים למשל יכול לשפר במהירות את מצבם והוא אפילו אינו כולל חתכים בעור הפנים. במקום זה, יש לניתוח הזה כמה מאפיינים שאותם מאוד כדאי להכיר:

א. שימוש באנדוסקופ – ניתוח סינוסים מסוג FESS, שהוא גם הניתוח השכיח, מבוצע באמצעות אנדוסקופ. אותו אנדוסקופ הוא סיב אופטי דק וארוך, שמאפשר לחדור אל הסינוסים דרך החניכיים וכך מונע את הצורך בחתכים בעור או בצלקות.

ב. אבחון וטיפול – ניתוח סינוסים כולל גם את השלב של אבחון הבעיה וגם את השלב של הטיפול בה. אחרי שמבינים מדוע נגרמה הבעיה או מה מאפיין אותה, ניתן לשטוף את הסינוסים מהנוזל שהצטבר בהם ולהסיר רקמות שמפריעות לניקוז התקין. במקרים אחרים, כורתים פוליפים או שוקלים יישור של מחיצת האף כדי להבטיח ניקוז תקין יותר של הנוזל מהסינוסים.

ג. הרדמה כללית – עוד מומלץ להביא בחשבון שכמעט כל סוג של ניתוח סינוסים דורש הרדמה כללית. למרות שהניתוח עצמו אינו מסוכן ועל אף שהוא אינו כרוך בחתך בעור הפנים, ההרדמה הכללית מקלה על המנתח ומגדילה את סיכויי ההצלחה.

לסיכום, ניתוח סינוסים נחשב כיום לפעולה שכיחה שהיא חלק בלתי נפרד משיפור באיכות החיים של גברים ונשים בגילאים שונים. היות והניתוח מתבצע עם אנדוסקופ ללא חתך, ניתן לסיים אותו ברוב המקרים בלי השלכות.